Xiaomi Redmi K50 Pro Features and Specifications
Xiaomi Redmi K50 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi K50 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi K50 Pro with 108 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Redmi K50 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi K50 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gray | Blue | Green |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.1 x 76.2 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF | OIS -- 8 MP | 119Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 20 MP | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 19 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi K50 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2200 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2220 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 230 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1820 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar