Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) GB
Battery 4400 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Silver | Black |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.6 x 74.3 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~407 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 650 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | (wide) | 1/1.72" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | 120Ë | (ultrawide) -- 2 MP | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | PD3.0 | 50% in 10 min | 100% in 19 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4400 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar