ZTE nubia Flip Features and Specifications
ZTE nubia Flip comes with a
6.9 inch Display,
with 1188x2790 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Flip sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Flip with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4310 mAh
OS Android 13
Latest offers for ZTE nubia Flip and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Flip |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sunshine Gold | Cosmic Black | Flowering Lilac |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.0 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1188 x 2790 pixels | 21:9 ratio (~439 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | OLED | 1.43 inches | 466 x 466 pixels |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | PDAF -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | (wide) |
| Video Recording | 4K | 1080p |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | PPS | QC4+ | 50% in 18 min |
| Battery Capacity | 4310 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |
ZTE nubia Flip Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 995 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 159 Kuwaiti Dinar 256GB/8GBRam version |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar