ZTE nubia Neo 5 Pro Features and Specifications
ZTE nubia Neo 5 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Neo 5 Pro sports
with up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Neo 5 Pro with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset
Battery 6000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Neo 5 Pro |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2026 - 3 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | - |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels* | 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | proximity |
| CPU | |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C |








