ZTE nubia Neo 5 Features and Specifications
ZTE nubia Neo 5 comes with a
6.8 inch Display,
with 900x1940 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Neo 5 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Neo 5 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc T9300 (6 nm) GB
Battery 6050 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Neo 5 |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2026 - 3 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Yellow |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | - |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 900 x 1940 pixels | 19.5:9 ratio (~314 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T9300 (6 nm) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | 6050 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |








